Żyjące płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? A w jaki sposób je posadzić i doglądać?

Żyjące płot z krzaków liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie płot będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa ogród, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Dostarcza miły cień, zapewnia kryjówkę ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego założeniem musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma pełnić w ogrodzie. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować płot, bądź pomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu kameralnych kątów? Winniśmy również zadecydować, jaką ogrodzenie będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu drzewa czy też krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzewów iglastych jest ich całoroczna zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków nadal skutecznie osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Panuje opinia, iż najbardziej odpowiednie na tego rodzaju żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” a także „Spiralis”, które bez obcinania utrzymują wąski kształt. Podczas gdy osiągną należytą wysokość obcinamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenia plastykowe selekcjonujemy iglaki odporne na ziąb. Delikatne tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Słabością takich nasadzeń jest dość znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich notorycznie ciąć.

Na zielone płot z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają podniesione pędy i poprawnie się rozkrzewiają po przycięciu. W tej roli najlepiej sprawdzają się odporne na przymrozki buki i graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, dobrze gęstnieją, z tego powodu uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wówczas przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzak.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery spośród berberysów robią za ramę rabat i ścieżek, rozdzielają od siebie poszczególne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia przedstawiają się najpoprawniej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe wymiary, jak na przykład ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy pozyskać dość spore żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają izolować park od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Podczas gdy posadzimy z nich zielone ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo wyjście zdaje akuratnie egzamin również w wypadku krzewów olśniewająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje można również strzyc, natomiast wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone płoty zalecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najpoprawniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Chociaż i one po ostrych zimach bywają niekiedy oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy popularne są zielone ogrodzenie Winylowe z laurowiśni albo zimozielonych typów berberysów. Niestety , w lokalnych warunkach klimatycznych ich listowie często brązowieją z powodu mrozów. Zatem, jeśli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także bez trudu wyciągnąć zaschnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać szczególnie dekoracyjny parkan, warto posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków lub zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd posiadają zielone ogrodzenia plastykowe strzyżone z fantazją- z falistą liną „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić dużo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s